poniedziałek, 24 grudnia 2018

Szydełkowe ozdoby choinkowe i dekoracje z masy solnej własnej roboty

W ostatnim czasie coraz bardziej powszechne stają się szydełkowe ozdoby choinkowe, które stanowią prawdziwe arcydzieło. Oczywiście, nie każdy może się zabrać za ich wykonanie, gdyż ta praca wymaga niemałych zdolności artystycznych i ogromnej cierpliwości. Poza tym, nie możemy się łudzić, iż od razu będziemy wirtuozami w tworzeniu fantazyjnych dekoracji na szydełku, gdyż w tym przypadku sprawdza się stara reguła, która mówi, iż praktyka czyni mistrza. Z pewnością, tej arcytrudnej sztuki najlepiej nauczyć się od babć, gdyż prawdę mówiąc, w szydełkowaniu są najlepsze. Poza tym, istnieje możliwość zapisania się na jeden z kursów z szydełkowania lub pozostają nam jeszcze fachowe podręczniki.


Warto podkreślić, iż do najpopularniejszych ozdób szydełkowych należą kolorowe bombki, głownie zielone, żółte, czerwone, kremowe, fioletowe, niebieskie, białe, zdobione niesamowitymi ściegami. Na uwagę zasługują również szydełkowe aniołki, mikołaje, gwiazdki, dzwoneczki, śnieżynki, choinki,  a nawet bałwanki. Kolejną ich zaletą jest niski koszt wykonania, gdyż cena kordonku wynosi zaledwie kilka złotych. Jednakże musimy mieć na uwadze to, że jeżeli będziemy chcieli kupić gotowe dekoracje choinkowe w sklepie z dewocjonaliami lub na kiermaszu świątecznym, będziemy musieli zapłacić niemało, bowiem są one na czasie, a poza tym własnoręcznie wykonane dekoracje zawsze są kosztowne.

Firanki świąteczne
Nie mniej śliczne są ozdoby wykonane  z masy solnej, którą bez większych problemów można przygotować samodzielnie w domu. Przede wszystkim, do jej stworzenia będziemy potrzebowali 200 g mąki pszennej, 200 g soli i około pół szklanki wody. Na początku należy połączyć mąkę z solą i dodawać po trochu wody, aby masa uzyskała odpowiednią konsystencję (nie może być zbyt rzadka). Następnie całość ugniatamy przez 5-10 minut. Nie ulega wątpliwości to, iż do jej wyrobu używamy wyłącznie mąki najlepszej jakości, gdyż w innym wypadku nie uzyskamy gładkiej substancji, bowiem podczas pieczenia ozdoby mogą popękać.
Warto podkreślić to, iż za jej pomocą możemy formować bajeczne kształty, a co najważniejsze mogą z niej korzystać także najmłodsi i trzeba przyznać, iż przy formowaniu np. aniołków mają wiele radości. Poza tym, z masy solnej powstają również piękne bałwanki, dzwoneczki, mikołaje czy postacie, które później możemy umieścić w szopce bożonarodzeniowej. Mowa tu oczywiście o Jezusku, Maryi, Józefie, trzech królach, pasterzach i zwierzątkach. Ponadto, trzeba zaznaczyć to, iż masa solna posiada jasny kolor, ale gdy chcemy nadać jej inną barwę, możemy dodać do niej np. kakao w celu uzyskania brązowego odcienia. Trzeba wspomnieć jeszcze o tym, iż większość osób decyduje się na pomalowanie farbami otrzymanych figurek.
Każdy chyba się zgodzi z tym, iż nie zawsze warto iść na łatwiznę i kupować gotowe dekoracje bożonarodzeniowe  w sklepie, gdyż równie piękne, a może nawet i piękniejsze ozdoby świąteczne możemy wykonać samodzielnie w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Jak zrobić dekoracje świąteczne?

Każdy chyba się zgodzi z tym, iż Boże Narodzenie jest najpiękniejszym świętem w roku. Przede wszystkim, Gwiazdka kryje w sobie pewną magią...